su arıtma teknik servis 

içme suyu ile  ilişkili akıllardaki  soru işaretleri devam ediyor . Vatandaş arıtma cihazı makinalarına ilgi vermeye devam ediyor . Vatandaş  damacanaya ilgi göstermiyor . musluk suyuna güven  arttı ancak onun da tadı  beğenilmiyor. Bu sebepler dolayı su arıtma makinelerinin kullanımı çoğaldı. filtrelenmiş suyun damak tadı açısından yapay olmayan kaynak suyundan farkı yok. Bu makinaları cazip kılan çeşitli köken var. Bu konuda uzman görüşleri ve halka danıştık. Aşağıda türlü görüşleri kısaca ele aldık

türkiye, insan sıhhatini hiçe sayan damacanadan elde edilen su markalarını konuşuyor. Biz de beslenme uzmanları ve doktorlara, 'su tercihlerini' sorduk. kimi arıtma cihazıyla şebeke suyu  kullanıyor, kiminin tercihi ise cam şişeler ve maden suyu
sıhhat Bakanlığı'nın, sağlığı tehdit eden damacanadan elde edilen su markalarını deşifre etmesinin yankıları sürerken, günde su ihtiyacımızı nasıl karşılamamız gerektiğiyle ilgili de tartışmalar alevlendi. aHaber'in ortaya çıkardığı skandal sonrası yorum yapan kimi sağlık uzmanları damacana ile elde edilen su yerine cam şişeleri tercih etmek gerektiğini kimiyse su arıtma cihazları yardımı ile musluktan akan suyun  arıtılıp içilebileceğini savunuyor. işte profesyonellerin evlerindeki tercihleri: 


 Doç. Dr. Ahmet Molla : Ben evimde hemen hemen 5 yıldan bu güne su arıtma sistemine sahibim. musluktan akan suyu  bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül ferahlığı ile kullanıyorum. Zira suyun niteliğini istediğim süre ölçerek de görebiliyorum. natürel ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli şekilde yapılması ihmal edilmemelidir. 


Ali Uzmancı : Ben saygı duyulur marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta veya kendi şişeleme yöntemleri ile hazırlanmış su almam. Pet ya da cam şişede bir defa kullanılıp atılan saygı duyulur marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. bu şekilde mikrobiyolojik şekilde boşalan bir damacanadan elde edilen suya  yine more info su konulması riskini minimize etmiş kalırsınız. 

 Uzm. Dr. Veli Yılmaz (faydalı hayat Uzmanı): şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş tarafında hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini denetim ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre makinesi taktırabilirler. gündelik en az iki şişe cam şişede maden suyu tüketilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, tez sürkülasyonun bulunduğu alandan pet şişe alın. Beklememiş, yeni olsun. 

 Ayşe Aydın inam (bilirkişi Diyetisyen): Evimde damacanadan elde edilen suya  olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma makinesi varsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *